2020-03-23 vandens diena  2.jpg

Š.m. lapkričio 4 d. Panevėžio krašto Nevėžio tunto skautai aktyviai tęsė rudens atostogas Kernavėje ir Trakuose. Neformaliojo vaikų švietimo projekto „Pažink Lietuvos sostines” dalyviai susiruošė aplankyti pirmąsias Lietuvos sostines.

Pirmiausia vingiuotais keliais pasiekėme Kernavę – pirmąją Lietuvos sostinę. Ji garsi piliakalniais ir turtinga istorija. Susiskirstę į tris grupes skautai pasileido istorijos keliais. Vieni lankėsi archeologijos ir istorijos muziejuje, kuriame gausu archeologinių, istorinių eksponatų, leidžiančių pažinti Lietuvos istoriją iš arčiau. Kita grupelė pradėjo savo kelionę nuo piliakalnių. Istorijos mokytoja Vaida Bakšienė pravedė istorijos pamoką ant senųjų Kernavės piliakalnių, kur ne tik prisiminėme senuosius baltų tikėjimus, bet ir palakstėme piliakalnių takeliais, apsilankėme atstatytoje XIII–XIV a. amatininkų gyvenvietėje, išsiaiškinome, kokiomis sąlygomis gyveno lietuviai, kaip amatus gebėjo, kur ir kokius gyvūnus laikė. Trečioji skautų grupė žingsniavo iki garsaus skulptoriaus Henriko Orakausko studijos-galerijos „Šulinys”. Neįprastoje aplinkoje, kupinoje nuostabių darbų, dalyvius pasitiko paprastas, nuoširdus ir labai įdomus menininkas. Sunku buvo patikėti, kad šio žmogaus rankomis gaminamos unikalios metalo skulptūros. Sodyboje pilna mažų ir didelių darbų, žaidimams skirtų įrenginių. Žinoma, skautams labiau patiko pašaudyti iš senosios patrankos, pažaisti krepšinį ir boulingą. Po pukių istorinių pamokų visi sugužėjome į studijos kavinę sušilti, atsigerti vaistažolių arbatos ir pasivaišinti kibinais.

Pasistiprinę ir sušilę pasukome į Trakus. Tikėtina, kad būtent į SenuosiusTrakus 1321 m. Gediminas iš Kernavės, ar kurios kitos vietos, perkėlė savo, kaip LDK monarcho sostinę, pastatydamas pilį. Tai kaipgi neaplankyti pilies. Pasiskirstę į tris amžiaus grupes, kartu su gidais išsibarstėme po Trakų pilį. Vyriausieji dalyvavo viduramžių karybos edukacinėje programoje, kurioje turėjo galimybę susipažinti su ginklais ir riterių šarvais, juos pasimatuoti, pasiimti į rankas kalaviją, arbaletą ir nors trumpai pabūti riteriu. Kita grupė pasileido į kelionę Vytautu Didžiojo pėdomis. Kunigaikščio menėje buvo pristatyta valdovo asmenybė, skautai galėjo pasigaminti Vytauto Didžiojo antspaudą. Patys jauniausieji skautai klausėsi pilies pasakos, kuri susijusi su pilies legendomis, po to jie piešė ir spalvino legendų iliustracijas.

Kiekvienas lietuvis turi žinoti savo krašto istoriją. Šio projekto veiklomis norime, kad kiekvienas skautas augtų savo šalies patriotu, žinotų savo krašto istoriją, jos kūrėjus ir patys prisidėtų gerais darbais prie šalies istorijos kūrimo.

Ši edukacinė pažintinė išvyka, kupina istorinių faktų, dar ilgai liks skautų atmintyje.

NVŠ projekto „Pažink Lietuvos sostines” koordinatorė Jurgita Kuprinskienė